חברת חקירות

"עוגן" - חברת חקירות פרטיות

"עוגן" הינה חברת חקירות פרטיות המתמחה במגזר העסקי והציבורי. החברה מספקת שירותי חקירות מעל 20 שנה ופועלת בכל רחבי הארץ וגם בחו"ל. 

טביעת אצבע דרך זכוכית מגדלת המייצגת עבודתה של חברת חקירות עוגן
רקע כחול שקוף לדפי האתר

חשוב לדעת

כלים העומדים לרשות חברת החקירות

כלים העומדים לרשות חברת עוגן - חקירות

כל חוקר מקצועי מחויב לעבוד על פי החוק. כן, הוא יצליח להביא מידע שלא חשוף לעיני כל, אך הוא ישתמש בכלים שמאפשרים לו לאסוף מידע באופן שהארגון יוכל להשתמש בו, בכל דרך שיבחר. כדי לבצע את החקירה החברה יכולה להשתמש בכלים שונים:

אייקון של כלי מעקב של חברת חוקרים עוגן

כלי מעקב

חוקרים יכולים לעקוב אחר הנחקרים בלי שאלו ידעו מכך. בעבר המעקב היה מתבצע בעיקר באופן פיזי כשהחוקרים הסתירו את עקבותיהם. היום הם יכולים להשתמש גם באמצעים מתוחכמים יותר כולל מצלמות נסתרות, רחפנים, GPS ודומיהם. כל הכלים הללו חוקיים לחלוטין אך יש לדעת כיצד להשתמש בהם באופן שלא יעורר חשד ויאפשר לאסוף מידע שגורמים שונים מנסים להסתיר.

אייקון של דוגמה לחוקרים של חברת חוקרים עוגן

חוקרים

ככל הנראה האמצעי המשמעותי ביותר שעומד לרשות כל חקירה הוא החוקר עצמו. אין מכשיר שיכול להחליף את הידע האנושי והחוקר יכול להיטמע בארגון, להתחזות למתחרה וכמובן שעליו להחליט כיצד לבצע את החקירה. החוקר ידובב אנשים רלוונטיים ויצליח להוציא מידע כשהצד השני ישתף איתו פעולה בלי לדעת כי הוא מבצע חקירה למען הארגון.

אייקון של עציץ עם אמצעים דיגיטליים של חברת חוקרים עוגן

אמצעים דיגיטליים

ככל שהשימוש באינטרנט גובר כך אפשר למצוא יותר מידע בלי לצאת מהמשרד. במסגרת החקירה, יוכל החוקר לחפש מידע באינטרנט, ברשתות החברתיות ובפורומים השונים. הוא יוכל לגלות מה "מסתובב" בחוץ ושהחברה לא רוצה שיצא החוצה, ליצור קשר עם עובדים, להתחזות למתחרה וכל זאת כדי להוציא את המידע הנחוץ לו. כמובן, יש צורך במומחיות ואסטרטגיה נכונה כדי למצוא את החומר הנדרש.

השאירו פרטים
ונחזור אליכם בהקדם
רקע כחול שקוף לדפי האתר

באילו מקרים מתבצעת פנייה לחברת חקירות

לחיצת אצבע בחוט זוהר עם סימן חברת חקירות עוגן

תפקידה של חברת החקירות הוא להבין את הצורך של הארגון ולתת לו מענה בהתאם. כל חקירה היא שונה ולכן בשלב הראשון החוקרים ירצו לדעת מה מטרת העבודה וליצור אסטרטגיית פעילות. כל זאת כדי לספק את החומרים באופן האמין ביותר, במינימום זמן ובאופן שיאפשר לארגון לפעול בצורה הנכונה לו. להלן מספר מקרים שמתבצעת פנייה לחברת חקירות

מעילה בכספים ובפיננסים

חקירות פיננסיות יכולות להעלות נתונים בנוגע למעילה, הלבנת הון ופשעים אחרים אשר נעשים בדרך כלל על ידי גורמים בתוך הארגון. פגיעה בכספי הארגון מתבצעת לרוב על ידי עובד שיש לו גישה למידע ושהארגון סומך עליו שיבצע את עבודתו נאמנה. לא תמיד ישנה כוונה לפגוע בארגון ולעתים קרובות הפגיעה הראשונה "קטנה" והולכת וגדלה עם הזמן.

לעתים הפגיעה תהיה דווקא מגורמים חיצוניים אשר מצליחים לחדור אל הארגון בדרכים דיגיטליות או דרך שכנוע ויצירת יחסי אמון עם עובד שיש לו גישה למקורות פיננסיים. החקירה צריכה לא רק לבדוק האם ישנה מעילה או פגיעה בכספים אלא גם על ידי היא מתבצעת ומה אפשר לעשות כדי למנוע מהמקרה לחזור על עצמו בעתיד. כל זאת בחשאיות מוחלטת ובלי להעלות כל חשד לכך שמתנהלת חקירה.

פגיעה במוניטין הארגון

נושא משמעותי אשר עולה בשנים האחרונות לא פעם הוא פגיעה במוניטין הארגון. לא מעט ארגונים נפגעו מכך ששמם הוכתם ברשת ולא תמיד בצדק. גורמים מתחרים יכולים לפעול כדי להשמיץ ולפגוע בשם הטוב של הארגון. הם עושים זאת בעיקר ברשתות החברתיות תוך העלאת פוסטים שקריים או מעוותים שעלולים להוביל לפגיעה משמעותית בארגון.

מעבר לכך שהארגון צריך להחליט כיצד לפעול כשהוא חווה פגיעה במוניטין, ישנם מקרים בהם הוא צריך גם לבדוק מי עומד מאחורי הפגיעה. לעתים הארגון יפעל מול הגורם הפוגע כדי לנסות להפסיק את מעשיו ולעתים הטיפול יהיה תוך פניה למערכת המשפט. כך או אחרת, יש צורך בחקירה מעמיקה לאיתור הפוגעים.

זליגת מידע ללקוח או לחברה מתחרה

הידע שיש לארגון יכול להיות המשאב המשמעותי ביותר שלו. הוא יכול להיות הסיבה לכך שהארגון מוביל בתחומים מסוימים ולכן, כל זליגת מידע יכולה להוות נזק משמעותי. כאשר עולה חשד כי מתחרים או גורמים פוגעניים הצליחו לשים את ידם על המידע הסודי של הארגון, יש צורך בחקירה.

החקירה באה לבחון שני דברים; האם באמת ישנו אובדן או גניבה של מידע ואם כן, מי המעורבים בכך. החקירה תמצא מי בתוך הארגון אחראי לכך שהמידע לא נשמר בתוכו והיא תוכל להצביע על מידת הנזק שנגרם. פעמים רבות זליגת המידע היא הדרגתית ולכן יש לתפוס אותה מוקדם ככל האפשר.

שימוש לרעה במתקנים או ברשת

יתכנו מקרים בהם נעשה שימוש לרעה במתקני החברה או בנכסים הדיגיטליים שלה. בדרך כלל מדובר על עובדים בתוך הארגון אשר לא מבצעים את עבודתם כראוי או שמנצלים את מעמדם כדי להשתמש במתקנים בצורה שאינם אמורים לעשות זאת.

במסגרת החקירה יש לבחון מהו אופן השימוש במתקנים השונים או בנכסים הדיגיטליים, עד כמה חמורה הפגיעה ומי מוביל אותה (האם מדובר באדם אחד או יותר). אסטרטגיית החקירה תיבנה בהתאם לחשדות כאשר החוקר יכול להיטמע בחברה, לבוא בקשר עם העובדים, ליצור קשר ברשתות החברתיות ולבצע תצפיות.

חקירה סמויה וחקירה גלויה

באופן גס אפשר לחלק את החקירה לשני סוגים: חקירה סמויה וחקירה גלויה. החקירה הסמויה היא כזו שאיש מלבד המזמין לא יודע עליה. החוקר יכול להשתמש באמצעים שונים כדי למצוא את האמת ובתוך כך לבצע מעקבים אחר חשודים, לאסוף מידע באופן אנונימי ברשת, להיטמע בארגון כאחד העובדים ולדובב את הגורמים הרלוונטיים ולבצע תצפיות.

כל הפעולות הללו יתבצעו באופן חוקי כשהמטרות יכולות להיות זיהוי התנהגות בלתי הולמת של העובדים, הטרדות שמתקיימות בתוך הארגון, זליגת מידע החוצה, שימוש לא ראוי במתקנים או בכספי הארגון ועוד. החוקר ישמור על דיסקרטיות מלאה וכדי שהוא יוכל להצליח בעבודתו גם מזמין החקירה צריך לשמור את המידע בסוד ולערב כמה שפחות אנשים בכך (ורצוי שלא לשתף בכך בכלל).

חקירה גלויה היא כזו שאנשים יודעים עליה והיא מתבצעת תוך שיתוף פעולה של הגורמים השונים בארגון. יש צורך בחקירות אלו במקרים שונים כשאחד מהם הוא לביצוע סקר סיכונים. כאשר הארגון רוצה לדעת מהן נקודות החולשה שלו כדי להימנע ממנו להיפגע בעתיד, הוא צריך מידע מהימן ולשיתוף פעולה של העובדים. זו דוגמה לחקירה שמתבצעת באופן גלוי כשכל הצדדים יודעים עליה ומשתפים פעולה במטרה לקדם את הארגון.

הגורמים המשפיעים על עלות החקירה

כל חקירה היא ייחודית ולכן העלות יכולה להשתנות בין צרכים שונים ובין מורכבויות שונות. אלו חלק מהגורמים שמשפיעים על העלויות:

העבודה הנדרשת ומורכבותה

ככל שהעבודה מורכבת יותר כך העלות שלה תהיה גבוהה יותר. אם החוקר צריך לאתר מקורות מידע נסתרים, כאלה שאי אפשר למצוא ברשת ולא נמצאים במאגרי מידע, הוא יצטרך לעבוד יותר זמן ולהשתמש באמצעים מורכבים יותר. כמובן, כדי להבין עד כמה החקירה מורכבת יהיה על החוקר להבין את המטרות ומה הארגון כבר יודע.

כבר לאחר הפגישה הראשונית החוקר יבנה אסטרטגיית עבודה וזו תאפשר לו להעריך את המורכבות של החקירה ובהתאם את המחיר שלה. החוקר יצטרך לקבל מידע בסיסי, לעבד אותו ובהתאם ידע מהן העלויות הנדרשות ממנו. כדאי לדעת כי לעתים החקירה מסובכת יותר מכפי שאפשר היה להעריך בתחילת הדרך ובמקרה זה החברה תעדכן את המזמינים.

האזור בו מתבצעת החקירה

חברת חקירות המומחית בתחום הארגוני יכולה לבצע את החקירה בכל מקום בארץ ואף בעולם. החוקרים יכולים לנוע מהצפון לדרום כדי למצוא את המידע הנדרש אך ככל שידרשו יותר נסיעות או ככל שהחקירה מתבצעת ביותר מקומות בארץ, כך העלות תהיה גבוהה יותר וזאת לעומת חקירות שמתבצעות באזור אחד בלבד. כמובן, אין כל בעיה לנסוע כדי לאסוף את המידע הנחוץ, אך עשויות להיות לכך עלויות נוספות.

כדי לבצע חקירות פרטיות מעבר לים החברה תיצור קשר עם שותפים בחו"ל שהיא מכירה, עובדת איתם ויודעת שהם שומרים על דיסקרטיות מלאה. לרוב החוקר לא יטוס בעצמו והחברה תעדיף ליצור קשר עם מומחה במקום בו החקירה מתבצעת. כמובן, בהתאם לממצאים ולדרישות אפשר להעריך את העלויות הצפויות לחקירה.

אורך החקירה ומספר החוקרים

ככל שהחקירה נמשכת זמן רב יותר וככל שישנם יותר חוקרים שמעורבים בה כך העלות צפויה להיות גבוהה יותר. במילים אחרות, ככל שיש צורך ביותר משאבים כך העלות עולה. עם זאת יש לציין כי במקרים מסוימים חוקרים רבים משמעותם היא קיצור זמני החקירה ואז העלות דווקא תהיה נמוכה יותר.

גם כאן, כדי להעריך את העלויות של החקירה יש להבין את הצורך והמטרות הראשוניות. החברה תוכל להעריך את הפעולות שידרשו ממנה ברגע שתשוחח עם הארגון ותבין את מה שעומד מולה. יש לציין כי כדי לדעת מהן העלויות של החקירה יש להבין את כל הדרישות ואת המורכבות שלה.

 

בחירת חברת חקירות

לחיצת אצבע בציור מוח זוהר מייצג פניה אל חברת חקירות עוגן

בחירה בחברת חקירות יכולה להשפיע על הארגון ועל האופן בו הוא מקבל את ההחלטות. חשוב לבדוק כבר בשלבים הראשונים מה הניסיון הקודם של החברה ועד כמה היא שומרת על דיסקרטיות. המפגש הראשון חשוב מאד והוא נועד לתיאום ציפיות, הבנת הצרכים של החברה, הערכת האמצעים שידרשו לאיסוף המידע ואופן התקשורת בין הצדדים.

הפגישה הראשונה חשובה מאד לשני הצדדים והארגון יכול לקבוע האם החברה עומדת בציפיות שלו. זו ההזדמנות לשמוע, להבין כיצד מתבצעת החקירה ולדעת למה אפשר לצפות. לאחר שהוחלט לעבוד יחדיו החברה תיגש להכין תוכנית עבודה, תכין את המשאבים הנדרשים לה ותעדכן את איש הקשר בהתפתחויות. יש לציין החברה תהיה בקשר אך ורק עם נציג שיקבע מטעם הארגון וכן ההמלצה היא להימנע מחשיפת דבר החקירה.

בסיום העבודה חברת החקירות תמסור למזמין החקירה בארגון דו"ח מסודר ובו כל הממצאים שאספה. החברה תוכל להשתמש בחומר כפי שהיא תמצא לנכון. היא יכולה שלא לחשוף אותו או לחשוף אותו לגורמים שונים. היא יכולה לטפל בבעיות באופן דיסקרטי או פומבי כאשר אם יהיה צורך החברה תוכל להשתמש בחומר גם לצורך עדויות והוכחות בבית המשפט.

שאלות ותשובות

ממצאי החקירה שמתבצעת ע"י חברת חקירות מורשה ע"י משרד המשפטים יכולים לשמש כראיות בבתי המשפט.

חברת עוגן מבצע פועלת בפריסה ארצית וגם בחו"ל.