חקירות כלכליות

"עוגן" - מתמחה ומוביל בחקירות כלכליות

חשוב לדעת

ערימות מטבעות וזכוכית מגדלת מייצגים חקירות כלכליות של חברת עוגן

מתי נדרשת חקירה כלכלית?

חקירות כלכליות מספקות מידע מקיף בנוגע למצבו הכלכלי של האדם או העסק מולו הם עומדים. המידע יכול להיות קריטי לפני מיזוג, שיתוף פעולה, מתן אשראי ושלל פעולות נוספות.

משרד חקירות פרטיות "עוגן" מובילה בחקירות כלכליות לעסקים, חברות פרטיות, ארגונים ציבוריים ועמותות.

חקירה כלכלית בעוגן מתבצעת על ידי חוקרים מוסמכים שאושרו לעסוק בתחום בעלי הסמכה מטעם משרד המשפטים. בין האמצעים העומדים לרשותנו נמצאים מעקבים פיזיים, כלי האזנה, מצלמות וחקירה פרונטלית. יש לציין כי יש להשתמש בכל אלה בכפוף לחוק. חקירה כלכלית שמתבצעת במקצועיות ובצורה הנכונה מסתיימת במידע אמין שניתן להשתמש בו גם בבית המשפט, אם יעלה צורך בכך.

רקע כחול שקוף לדפי האתר

באילו מקרים תידרש חקירה כלכלית

סימן דולר עם חץ חוצה גרף מדדים עולה שמייצגים מיזוגים ורכישות בעט חקירות כלכליות עוגן

מיזוגים ורכישות

עסקאות מיזוג עם חברה אחרת או רכישה של עסק צריכות להתבצע ביושר וכששני הצדדים מרוויחים מהדבר. בפועל לא תמיד זה המצב ונתונים מוסתרים מתוך מטרה להפוך את העסקה לאטרקטיבית יותר. החוקר יתעמק בדברים, יאתר חובות, התחייבויות והליכים משפטיים שלא נחשפו בשלבים של המשא ומתן בין הצדדים.

כרטיס ויזה עם סימן קריאה מייצגים פעילות בטרם מתן אשראי כחלק מעבודה של חקירות כלכליות עוגן

בטרם מתן אשראי

לא פעם עומד העסק או החברה בפני שאלה האם לתת אשראי ללקוח. האשראי יכול להבדיל בין עסקה לביטולה ויש לקבל את ההחלטה בכובד ראש ועל בסיס נתונים אמיתיים. במקרה זה חקירה כלכלית תבחן את היכולות הכלכליות של מבקש האשראי והאם יש מולו הליכים שעלולים לפגוע ביכולת התשלום שלו.

שתי ערימות של מניות עם סמל דולר מעליהן וברק בינהן מייצגים סכסוכים בין בעלי מניות ושותפים כחלק מעבודה של חקירות כלכליות עוגן

סכסוכים בין בעלי מניות ושותפים

שותפות יכולה להיות מוצלחת מאד והיא יכולה להיגמר בסכסוך. פעמים רבות בעת הסכסוך נעשות פעולות הונאה וחקירה כלכלית תאתר נכסים וכספים במטרה למזער נזקים. את החקירה יכול להזמין אחד השותפים או בעלי המניות אשר חושדים שנעשו פעולות שלא בתום לב.

דיסקונקי עם מסיכה מעליו המייצג חשד להונאה כאחד מנושאיי עבודה של חקירות כלכליות בחברת עוגן

חשד להונאה

בכל מקרה של חשד להונאה יש לפנות לשירותי חקירה. בין אם ההונאה היא מצד אחד השותפים, לקוח ואפילו של עובד שנמצא בתפקיד מפתח בחברה. המטרה של החקירה היא לאתר פעולות פוגעניות, הסתרת והעלמת כספים.

ספרים משפטיים ופטיש של בית המשפט מעליהם מייצגים עבודה של חקירות כלכליות לקראת הליך משפט מחברת עוגן

לקראת הליך משפטי

חקירה כלכלית מתבצעת באמצעים חוקיים והממצאים שלה קבילים בבית המשפט. בכל מקרה של הליך משפטי בו מעורבים כספים, יש לאסוף את המידע האמין ביותר. ההליך יכול להיות מול אחד העובדים, השותפים ובין שני עסקים שיש בניהם התקשרות כלכלית.

ראש של אדם עם תיק עסקי בתוכו מייצג מנהג בעלים בעט חקירות כלכליות

מנהג בעלים

נושים יכולים להזמין חקירה במטרה לבחון את ההתנהלות של בעל החברה שנמצאת לפני ובמהלך פשיטת רגל. הבעלים יכול לטעון כי נכנס לחובות וזאת בזמן שהוא עצמו נהנה מרכוש ונכסים שהעלים מהחברה. הוכחה כי בעל החוב פעל שלא בתום לב תאפשר לנושים לטעון למנהג בעלים ולבקש מבית המשפט את עיקול הכספים או הנכסים בהם החייב עושה שימוש.

השאירו פרטים
ונחזור אליכם בהקדם
רקע כחול שקוף לדפי האתר

הנתונים אותם ניתן לגלות בחקירה כלכלית

תפקידו של חוקר פרטי הוא לאסוף את הפרטים הרלוונטיים על האדם הנחקר, העסק או החברה. בתהליך של מעקב פיזי ודיגיטלי, האזנות סתר והוצאת צווים משפטיים, החוקר יכול לאתר:

כף יד כותב בשורת חיפוש גוגל חקירות כלכליות שמייצג חברת עוגן

דו"חות כספיים

החוקר יוכל להוציא דו"חות תזרים, דו"חות הכנסה, מאזנים והצהרות הון. הדו"חות הללו נותנים מידע רלוונטי ואקטואלי על מצב חברה או עסק ברגע הנוכחי ובשנים האחרונות.

מידע בנקאי

במהלך החקירה יוכל החוקר לאתר מידע בנקאי שיכול להצביע על ניסיון העלמת כספים השייכים לחברה או לעסק.

נכסים

איתור נכסי נדל"ן, רכבים ונכסים יקרים אחרים יכול להצביע על מנהג בעלים ועל מעילה בכספי החברה. פעמים רבות הנכסים לא יהיו על שם המועל אך בפועל הוא זה שישתמש בהם.

מידע אבוד

לעתים קבצים "נעלמים" מהמחשבים של החברה או לחילופין, מועברים בצורה לא תקינה למחשבים האישיים ואיתורם הכרחי לחברה או לעסק.

כיצד חקירה כלכלית מתבצעת בפועל

המשימות העומדות לפני החוקר הן לאסוף את המידע הרב ביותר באופן חוקי כך שאפשר יהיה להשתמש בראיות. לשם כך ישתמש החוקר באמצעים שונים ומגוונים והוא יוכל לשלב בין חקירה סמויה לבין חקירה גלויה. 

מבחינת העסק או החברה, חשוב מאד להימנע משיתוף המידע בדבר החקירה וזאת כדי לאפשר לחוקר להגיע לאמת ביעילות ובזמן הקצר ביותר.

שטרות כסף וזכוכית מגדלת על טפסי דוחות כלכליים מייצגים אחת הפעולות בעט חקירות כלכליות חברת עוגן

בשלב הראשון יש ליצור קשר עם החוקר, להגדיר את הבעיה או ההתלבטות ואת המידע הנחוץ. החוקר יחליט כיצד נכון לבצע את החקירה ויתחיל בעבודתו. 

בדרך כלל החקירה הראשונית תהיה סמויה ותכלול איסוף מידע פיננסי מגופים שונים (כולל בנקים). 

החוקר יוכל להשתמש בצווים משפטיים, לבצע האזנות סתר, מעקבים פיזיים ודיגיטליים אחר הנחקר וכל זאת ללא ידיעתו ובלי שיחשוד בכך שמתבצעת חקירה נגדו.

בהתאם לנתונים, לסוג החקירה ולצרכים, יתכן ולאחר איסוף החומר תתבצע גם חקירה גלויה. בשלב זה החוקר ייצור קשר עם הנחקר, ישאל אותו שאלות ויאמת אותו עם הממצאים השונים. 

יש לציין כי לא תמיד תתבצע חקירה גלויה והדבר תלוי במטרות ובחומר שנמצא בשלב המקדים.

באיזה שלב מומלץ לפנות לחוקר כלכלי

בכל רגע בו יש צורך במידע כלכלי על אדם או חברה, יש להזמין חקירה כלכלית. נקודת ההנחה צריכה להיות שלא כל המידע גלוי וכי החלטות נכונות מתקבלות על בסיס מידע אמין. 

בתהליך מיזוג, שותפות ורכישה של עסק או חברה, מומלץ ליצור קשר עם החוקר כבר בשלבים הראשונים של המשא ומתן.

לפטופ פתוח וידיים מקלידות וסימני דולר עפים מסביב שמייצג אחת הפעולות בעט חקירות כלכליות חברת עוגן

במקרים בהם עולה חשד למעילה או פעילות לא חוקית, כלפי שותף, עובד או בעל מקצוע חיצוני (כמו רואה חשבון), יש להזמין את שירותי החקירה בהקדם. 

ככל שיעבור יותר זמן, כך לצד השני יהיה יותר זמן להסתיר את המידע ובכך ליצור נזק כלכלי.

את החקירה כדאי להזמין כשעולה חשד ולפני ביצוע עסקה אך גם אם עבר זמן מה, אפשר להתחקות אחר הפעולות שבוצעו בעבר כדי לאסוף מידע. 

הוכחה בדבר הונאה שבוצעה לפני שנים חשובה לא פחות מאשר זו שהתבצעה לאחרונה והמידע שייאסף יהיה תקף בבית המשפט.

מכאן אפשר להבין כי רצוי להתחיל בחקירה בשלבים המוקדמים ביותר של התקשרות מול גורם נוסף או חשד לפגיעה, אך אין מניעה להזמינה גם כשמתגלה שנעשו בעבר פעולות פוגעניות.

כיצד בוחרים משרד חקירות שיוביל עבורנו חקירה כלכלית מוצלחת

חקירה כלכלית מוצלחת מתחילה מבחירת המשרד הנכון לביצוע העבודה. הדבר הראשון שיש לבחון הוא שהחוקרים עובדים על פי חוק ומחזיקים באישור מטעם משרד המשפטים לעסוק בתחום. לאחר מכן אפשר להתעמק ולבחון כי הם מומחים בתחום החקירות הכלכליות בתחום העסקי.

כתיבה במחרת ומחשבון מונח ליד מייצגים חקירות כלכליות

ישנו הבדל גדול בין חקירה פרטית לבין חקירת עסק ועל כן יש לוודא כי מדובר בחברה שזו ההתמקדות שלה.

כאשר מדובר בחקירות כלכליות, פעמים רבות יש צורך במספר חוקרים שיעבדו במקביל ולכן ישנה חשיבות לפניה למשרד שיכול להקדיש את כל האמצעים הנדרשים כדי לאסוף את הראיות הנדרשות. 

לבסוף, יש לבדוק כי החוקר נותן מענה לשאלות, שהתקשורת מולו טובה ולוודא כי תקבלו עדכונים על החקירה באופן שוטף.

שאלות ותשובות

ממצאי חקירה כלכלית שמתבצעת ע"י משרד חקירות מורשה יכולים לשמש כראיות בבתי המשפט.

משרד חקירות עוגן מבצע חקירות בפריסה ארצית וגם בחו"ל. 

מינימום הזמן הנדרש כדי להשלים חקירה כלכלית תלוי במספר פרמטרים כמו סוג המידע הנדרש, מיקום החקירה, רגישות המקרה, מורכבות ועוד. חברת חקירות מנוסה תספק לכם מראש הערכה משוערת.